2017. április 23., vasárnap

Digitális történetmesélés - én csak egy jobbágy vagyok?


Mi is az a digitális történetmesélés? 


A digitális történetmesélés egy módszer, vagy folyamat, amely segít önmagunkra, a történetünkre koncentrálni, azt szavakba önteni, dramatizálni, s mindezt fényképek vagy filmek segítségével mások számára is elmesélni. (Forrás)

Azt gondolom, hogy mindkét szakom különösen sok lehetőséget termet a fenti módszer alkalmazására, hiszen gyakorlatilag bármilyen történelmi, vagy földrajzi témát feldolgoztathatunk diákjainkkal, úgy, hogy az élményközpontú és maradandó legyen. Már többször írtam, de azon a véleményen vagyok, hogy azzal, hogy a diákok aktívan részt vesznek a tanulás folyamatában az sokkal maradandóbbá válik számukra, mint egy frontális keretek között megtartott óra. Márpedig nekünk, tanároknak arra kell törekednünk, hogy maradandó és mindenekelőtt az életben is kiválóan hasznosítható tudást biztosítsunk diákjaink számára! 

Jelen bejegyzésemmel a középkorba utazunk el s megvizsgáljuk, hogy hogyan is éltek akkor a jobbágyok!

A feladatot itt érheted el.
A feladathoz tartozó értékelési sablont pedig itt.
A fenti kép forrása.

2017. április 8., szombat

Google az oktatásban - Google Forms

Reformáljuk meg az egyházat! 


Kapcsolódó kép

E bejegyzésem egy Google alkalmazással kapcsolatos, nevezetesen a Google Form-al. Ez egy ingyenesen használható kérdőívkészítő alkalmazás, mellyel a saját magunk által készített kérdőíveket online megoszthatjuk olyan emberekkel, akikkel szeretnénk azt kitöltetni. Sőt, az alkalmazás arra is alkalmas, hogy a beérkező válaszokat kiértékelje és ezeket diagramokkal szemléltesse. 
Véleményem szerint egy nagyon hasznos alkalmazás, ugyanis használatával nem csak izgalmasabb lesz a kérdőívezés, hanem könnyebb is lesz feldolgozni a kapott válaszokat, sőt, mivel nem kell kinyomtatni és papírt használni hozzá, így a környezetet sem károsítja.


Most egy olyan ötletet hoztam, amit a történelem órák keretein belül lehet használni, méghozzá a "Reformáció" témakörénél, emlékezve arra, hogy idén 500 éves a reformáció. A témát jelenleg 10. osztályban tanulják a diákok, általában csoportbontás nélkül.

A feladat a következő! A diákoknak csapatokban egy-egy kérdőívet kell létrehozniuk, méghozzá olyat, ami illeszkedik a 16. századhoz és a reformáció témaköréhez.  A csoportok kialakulhatnak felekezetek, vagy akár személyek körül is, oly módon, hogy az adott személy vagy fogalom köré csoportosult diákok azzal a témával kapcsolatban készítenek kérdőívet.

Például, ha valamelyik csoport az ellenreformációt választja, akkor lehetősége van egy kérdőívet készíteni, amiben megkérdezi a kor embereit arról, hogy milyen téren szeretne változásokat látni, vagy mi az amit egyértelműen el kellene törölnie a katolikus egyháznak, és mi az amit semmiképpen sem.

Egy általam készített kérdőív a témával kapcsolatban: 

A feladat célja (mindamellett, hogy vicces dolgok is születhetnek) az, hogy a téma közelebb kerüljön a diákokhoz és a tanulás során is hasznosítható kérdőívet készítsenek. Miközben készül a kérdőív, aközben is tanulnak, hiszen el kell hozzá olvasni a tankönyvet, ki kell gyűjteni a legfontosabb dolgokat, amik a kor emberét a legjobban foglalkoztatták. Emellett a kérdőívet képekkel, videókkal is fel lehet dobni, ami tágítja az ismereteket, s többet ad, mint egy hagyományos tanóra. Szerintem ez tipikus példája annak, amikor a diákok egy feladat közben tanulják meg igazán a téma legfontosabb csomópontjait. 
A legjobb kérdőíve(ke)t ki is töltethetjük a diákokkal (természetesen az adott emberek bőrébe képzelve magukat), hiszen így láthatják, hogy mi az ami a legjobban befolyásolta az események alakulását.