2019. március 29., péntek

Offline gondolattérkép vagy tabló


A tatárjárás







Évfolyam: 9.
Munkaforma: csoportmunka - 4 fős csoportok
A feladatot összefoglaláshoz, az eddig tanultak rendszerezéséhez javaslom.

Üdvözlök mindenkit!

Az IKT adta lehetőségekkel nehéz versenyezni. Számtalan online felület, program, alkalmazás van amivel színesebbé tehetjük a tanítást... Azonban nem minden iskola engedheti meg magának a modern IKT eszközöket, így most egy offline feladatot szeretnék megosztani veletek, ami egyszerű, könnyen megvalósítható és ami a legfontosabb, a tanulók is élvezik. Különösen azért, mert főleg az ő kreativitásukon múlik az egész. Nem kell hozzá más, csak néhány kulcsfogalom a tatárjárással kapcsolatban (évszám, személy, fogalom, mozzanat stb.), egy lap, amire mindezt kinyomtatjuk és persze lelkes diákok.
Nyomtassuk ki a csatolt dokumentumot annyi példányban, ahány csoportot szeretnénk! Vágjuk ki az egyes kulcsfogalmakat és rendszerezzük őket! Ezután már készülnek is az alábbi képhez hasonló produktumuk.

Kilencedikes tanulók által készített tabló - 2019.

A feladatot célszerű már tanórán elkezdeni, itt csoportokban megtörténhet az információk rendszerezése. A tanulóknak otthon kell befejezniük a tablót/gondolattérképet és azt magukkal kell hozniuk a következő órára. Az alkotásokat bármivel kiegészíthetik, plusz információkat írhatnak hozzá, rajzolhatnak, színezhetnek stb. Fontos, hogy a tanulók megindokolják, hogy miért vagy mi alapján kapcsolták egymáshoz az egyes fogalmakat (pl. Rogerius mestert a Siralmas énekhez), hiszen ezáltal is a memorizálást segítjük. A kész produktumokat a tanulók elcserélik egymás között úgy, hogy mindenkihez más csoport által készített tabló kerül. A tanulóknak meg kell vizsgálniuk a hozzájuk került produktumot és javaslatot kell tenniük az esetleges hibák javítására. Ezt követően egy-egy önként jelentkező csoport a tabló segítségével bemutathatja a többieknek a tatárjárás legfőbb eseményeit. Később a tanulók felhasználhatják a kész tablókat számonkérés (pl. szóbeli felelet) illetve dolgozatra készülés esetén is. A legszebb, legkreatívabb munkákat kitehetjük az osztályteremben. 


A feladathoz kapcsolódó mellékletet ide kattintva érheted el. Természetesen szabadon módosítható, bővíthető, sőt... 

2019. március 28., csütörtök

Kompetenciafejlesztő feladattár a földrajz tanítás-tanuláshoz


Sziasztok!

Elkészült és megjelent a várva-várt Kompetenciafejlesztő feladattár a földrajz tanítás-tanulásához című kötet (szerk. dr. Makádi Mariann), melyben jó néhány hallgatótársamé mellett, az én ötleteimet is olvashatjátok! 

A feladattár borítója (forrás)







A kötet leírása: 

"Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földrajzi- és Földtudományi Intézet Földrajz szakmódszertani csoportja kiemelt fejlesztési feladatának tekinti a leendő földrajztanárok felkészítését a kompetencialapú tanítási-tanulási folyamatra. Az osztatlan tanárképzés bevezetése óta a hallgatók az elméleti felkészülés mellett sok ilyen jellegű feladatot készítenek szemináriumi, projekt- és vizsgafeladatként egyaránt. Ebben a kiadványban a 2018-ban készült kompetenciafejlesztési célú munkákból állítottunk össze egy válogatást egységes szempontok alapján, igyekezve átfogni a legtöbb területet. A 115 darab feladat a tanulási folyamat különböző és eltérő időtartamú szakaszaira vonatkozik, más-más munkaformákat igényelnek, és az egyes képességterületek megközelítése is eltérő a feladatírók személyisége és szemlélete szerint.
A válogatás tehát a tanári mesterképzésben résztvevő hallgatók értékes munkáit adja közre abban a reményben, hogy ötletadók, és segíthetnek másoknak is a képességeken és magatartásmintákon alapuló tudáskoncepció megvalósításában."

A könyvet ide kattintva érheted el.