2019. augusztus 4., vasárnap

Anonim Olümposzi Istenek - Görög mitológia drámapedagógiai módszerekkel

Az illusztrációkat Kurucz Dorka készítette. Óriási köszönet érte! 

Évfolyam: 9.
Munkaforma: csoportmunka - 3 fős csoportok
A feladatot új tananyag feldolgozásához javaslom.

Valahol az istenek is emberek… vagy valami ilyesmi. Az viszont biztos, hogy ők is rendelkeznek emberi tulajdonságokkal. A görög istenekkel sincs ez másként: idegen szóval antropomorfnak nevezzük azt, amikor valamilyen felsőbbrendű, láthatatlan lényt emberi alakban, emberi tulajdonságokkal képzelünk el. A görög mitológia bővelkedik a különféle érdekes, izgalmas történetekben: az istenek gyakorta félrelépnek, olykor versengenek egymással, sokszor pedig féltékenyek egymásra. Ebből is kitűnik, hogy számtalan titkuk van, amit nem feltétlenül osztanak meg másokkal, hiszen ha ezek véletlenül napvilágra kerülnek, általában súlyos következményeik vannak. Sajnos a 12 olümposzi istennek soha nem volt egyetlen olyan helye sem, ahol nyugodtan, előítéletektől és megvető pillantásoktól mentesen beszélhettek volna problémáikról. Mostanáig…

Ezúttal egy történelemórán megvalósítható, drámapedagógiai módszereken alapuló feladatot szeretnék bemutatni nektek! A feladatnak az Anonim Olümposzi Istenek címet adtam, főszereplője pedig a 12 olümposzi isten.


A feladat röviden

1) A tanulóknak három fős csoportokba rendeződve kell egy-egy isten bőrébe bújniuk: ehhez segítségül minden csoport kap egy medaliont, ami az egyes istenek legfőbb tulajdonságai mellett egy képet is tartalmaz.

2) A tanulóknak végig kell gondolniuk a kártyán olvasottakat, illetve az interneten fellelhető forrásokból azokat egyéb információkkal is ki kell egészíteniük. Csoportonként szükséges legalább egy okostelefon, internetkapcsolattal. (8 perc)

3) Ezt követően a tanulókkal körbeülünk, és minden csoportból egy valaki az adott isten bőrébe bújva bemutatkozik. A bemutatkozás tartalmazza, hogy ki ő, minek az istene, kihez milyen rokoni szálak fűzik, mik a jellegzetes attribútumai, emellett pedig tartalmaz egy érdekes tényt is. Kezdő mondat lehet: „Sziasztok, <XY> vagyok és a <Z> istene.”  Minden csoport maximum 1 percet kap bemutatkozásra. (15 perc) Ezt a részt úgy is megvalósíthatjuk, hogy három kört alakítunk, a csoporttagok pedig három különböző körhöz csatlakoznak, és ott mutatkoznak be. Így minden csoport 12 fős lesz. Ez sokkal nagyobb tanári figyelmet igényel.

4) A bemutatkozások végén közösen megpróbáljuk rekonstruálni a görög istenek családfáját: ezt közösen is rajzoljuk fel a táblára/vetítsük ki. (A medalionokat fel is ragaszthatjuk a táblára.)

Példa egy medalionra - ez néhány alapadatot, valamint egy képet tartalmaz az adott istenről








Feladatleírás a tanulók számára
  • Rendeződjetek 3 fős csoportokba! Minden csoportból egy valaki húzzon egyet az asztalon található medalionokból! Ezen egy görög isten neve és képe mellett, néhány érdekes információt is találhattok az adott istenről. 
  • Olvassátok el figyelmesen a kártyátokat, és keressetek az interneten is információkat az azon található istenről: erre nyolc percetek van! A feladathoz használjátok telefonjaitokat! 
  • Ezt követően körbeülünk majd és minden csoportból egy valaki bemutatkozik az adott karakter bőrébe bújva (egyes szám első személyben). Javaslat kezdő mondatra: „Sziasztok, <XY> vagyok és a <Z> istene.” 
  • Figyeljetek alaposan társaitok bemutatkozására és jegyezzétek le a hallottakat, hiszen ezt követően majd közösen kell rekonstruálnotok e 12 isten családfáját!
  • Opcionális feladat: Válasszatok ki egyet az itt hallott istenekből és következő órára olvassatok el vele kapcsolatban egy regét vagy mondát Trencsényi-Waldapfel Imre Görög regék és mondák című könyvéből! Jelenítsétek meg azt egy maximum két perces jelenetben és mutassátok be osztálytársaitok előtt! 

Tantervi követelmények
Konkrét fogalmak, személyek, évszámok: monoteizmus, politeizmus, mitológia, vallás, a legfontosabb görög és római istenek, Olümpia, Kr. e. 776 



A medalionokat ide kattintva érheted el!



Tipp: Vágjuk ki egyesével mind a 24 medaliont, majd ragasszuk össze a hátoldaluknál a képeket a megfelelő szöveggel! Ezt követően lamináljuk le, hogy minél többször tudjuk azokat használni! A szöveges leírások ugyanolyan sorrendben vannak, mint a képek!