2021. június 30., szerda

Majd akkor megyünk át a hídon...

A kép forrása. 


Seres Zoltán (2021). Majd akkor megyünk át a hídon...  A 2020-ban megjelent tantervi szabályozók hatása a földrajz tantárgyra és a természettudományokra. Iskolakultúra 31(5), 108-124. 

A tanulmány a képre kattintva érhető el. 

Absztrakt: A 2020-ban módosított Nemzeti alaptanterv és az új kerettantervek jelentős változásokat eredményeztek a Természettudomány és földrajz műveltségi területbe tartozó tantárgyak esetében. A műveltségi területhez kötődő valamennyi tantárgynak – biológia, fizika, földrajz, kémia – csökkent a középiskolai (gimnáziumi) óraszáma, emellett ezek tanulása-tanítása befejeződik a 10. évfolyam végén. A 11. évfolyamon azonban lehetőség van  heti  két  órában  egy  természettudományos  tantárgy  tanítására.  A  tanulmány  röviden  bemutatja  a  földrajz  köznevelési rendszerben betöltött különleges szerepét, ami a tantárgy kettős – integráló és szintetizáló – jellegéből fakad. A szerző ezt követően azt vizsgálja, hogy a 2020-ban módosított Nemzeti alaptantervnek és a kerettanterveknek milyen hatásai lehetnek a földrajz tantárgy és a természettudományok középiskolai tanulására-tanítására.  Felvázolja  a  szerinte  problémásnak  tartott  részeket  –  pl.  óraszámcsökkentés,  új  tankönyvek,  tananyagelrendezés –, de a változások esetleges pozitív hozadékait is kiemeli. Emellett lehetséges megoldási javaslatokat is megfogalmaz a műveltségi területbe tartozó tantárgyak eredményes oktatása érdekében, nagy hangsúlyt helyezve a tantárgyközi kapcsolódásokra és a tantárgyi integrációra. A tanulmány röviden bemutatja az új természettudományos tantárgyban rejlő lehetőségeket is. Ezek fókuszában a fenntarthatóság pedagógiája, valamint a környezeti szemléletformálás áll, amely fogalmak a tantervi szabályozók kiemelten fontos részeként jelennek meg. A tanulmány szerzője felhívja a figyelmet arra, hogy a köznevelési rendszerben bekövetkezett változások miatt különösen felértékelődik a pedagógusok szerepe. 

2021. június 16., szerda

A korfa árnyékában

A kép forrása.














A korfa (population pyramid) a népesség korösszetételét és nembeli összetételét ábrázoló összetett diagram, aminek jobb oldala a nők, bal oldala a férfiak számát vagy százalékos arányát mutatja az egyes korcsoportokban (forrás)A korfáról leolvashatók a népességszámot befolyásoló történelmi események, az ezek eredményeként kialakult jelenlegi állapot, sőt előrejelzést is nyújthat a közeljövő várható fejleményeiről. 

A korfa pillanatképet mutat a társadalom aktuális összetételéről; annak többféle alakja lehet, amely sokat elárul az adott terület (pl. ország) népesedési folyamatairól. Megkülönböztethetünk piramis alakú korfát, harang és méhkas alakú korfát, de urna és koporsó alakú korfát is. 

*

Amikor ezt a témát tanítottam, nagyon sokat keresgéltem az interneten és a könyvtárban, hogy van-e esetleg valahol olyan ábrázolás, amin egyértelműen tetten érhető az egyes korfák elnevezéséből fakadó alakja. Nem találtam ilyet, de nem estem kétségbe. Szerettem volna, ha a tanulók is látják a méhkas alaknál a méhkast, a piramisnál pedig a piramist. Megkérdeztem egy kedves diákomat, hogy tudna-e esetleg készíteni olyan demonstrációs eszközt, amellyel ezt a jövőben kiválóan tudom szemléltetni. A kivitelezés minden előzetes elképzelésemet felülmúlta, Szilvi három korfát is készített, mindhármat A/3-as méretben úgy, hogy az egyes lapok egyik oldalán egy-egy klasszikus korfa, míg a másik oldalán az adott korfához kapcsolódó illusztráció található. Az időtállóságról is gondoskodott, hiszen mindegyiket ráragasztotta egy kartonlapra, hogy elviseljék a jövőben azt, hogy rengeteget lesznek használva. Ebben a bejegyzésben ezeket a nagyszerű didaktikai eszközöket szeretném bemutatni! 


Piramis alakú korfa (nagy valószínűséggel [még] gyarapodó népesség)

Jellemzők

- Fiatalos korszerkezet, gyorsan növekvő népességszám

- Magas a 15 évnél fiatalabbak aránya, de csak kevesen érik meg az időskort

- A fejlődő gazdaságú (pl. Kenya, Niger) országokra jellemző




Méhkas alakú korfa (stabilizált, stagnáló népességszámú társadalom)

Jellemzők

- Egyensúlyban van a születések és a halálozások száma

- A fiatal és az idős korú népesség aránya kiegyenlített

- A nagy természetes szaporodású fejlett gazdaságú országokra (pl. USA, Ausztrália) jellemző






Koporsó alakú korfa (fogyó népesség)

Jellemzők

- Alacsony születésszám

- A fiatalok aránya gyorsan csökken, a 65 év feletti népesség aránya növekszik

- Fejlett gazdaságú országokra (pl. Németország, Japán) jellemző





A fenti korfa esetében az alkotó egy kis plusz dolgot is csempészett az illusztrációba, ugyanis a koporsó kinyitható. 




Források


A korfákat és az illusztrációkat Szabó Szilvia Ágnes készítette, óriási köszönet érte!