A kép forrása. |
A tanulmány a képre kattintva érhető el. |
A kép forrása. |
A tanulmány a képre kattintva érhető el. |
A kép forrása. |
A korfa (population pyramid) a népesség korösszetételét és nembeli összetételét ábrázoló összetett diagram, aminek jobb oldala a nők, bal oldala a férfiak számát vagy százalékos arányát mutatja az egyes korcsoportokban (forrás). A korfáról leolvashatók a népességszámot befolyásoló történelmi események, az ezek eredményeként kialakult jelenlegi állapot, sőt előrejelzést is nyújthat a közeljövő várható fejleményeiről.
A korfa pillanatképet mutat a társadalom aktuális összetételéről; annak többféle alakja lehet, amely sokat elárul az adott terület (pl. ország) népesedési folyamatairól. Megkülönböztethetünk piramis alakú korfát, harang és méhkas alakú korfát, de urna és koporsó alakú korfát is.
*
Amikor ezt a témát tanítottam, nagyon sokat keresgéltem az interneten és a könyvtárban, hogy van-e esetleg valahol olyan ábrázolás, amin egyértelműen tetten érhető az egyes korfák elnevezéséből fakadó alakja. Nem találtam ilyet, de nem estem kétségbe. Szerettem volna, ha a tanulók is látják a méhkas alaknál a méhkast, a piramisnál pedig a piramist. Megkérdeztem egy kedves diákomat, hogy tudna-e esetleg készíteni olyan demonstrációs eszközt, amellyel ezt a jövőben kiválóan tudom szemléltetni. A kivitelezés minden előzetes elképzelésemet felülmúlta, Szilvi három korfát is készített, mindhármat A/3-as méretben úgy, hogy az egyes lapok egyik oldalán egy-egy klasszikus korfa, míg a másik oldalán az adott korfához kapcsolódó illusztráció található. Az időtállóságról is gondoskodott, hiszen mindegyiket ráragasztotta egy kartonlapra, hogy elviseljék a jövőben azt, hogy rengeteget lesznek használva. Ebben a bejegyzésben ezeket a nagyszerű didaktikai eszközöket szeretném bemutatni!
Piramis alakú korfa (nagy valószínűséggel [még] gyarapodó népesség)
Jellemzők
- Fiatalos korszerkezet, gyorsan növekvő népességszám
- Magas a 15 évnél fiatalabbak aránya, de csak kevesen érik meg az időskort
- A fejlődő gazdaságú (pl. Kenya, Niger) országokra jellemző
Jellemzők
- Egyensúlyban van a születések és a halálozások száma
- A fiatal és az idős korú népesség aránya kiegyenlített
- A nagy természetes szaporodású fejlett gazdaságú országokra (pl. USA, Ausztrália) jellemző
Jellemzők
- Alacsony születésszám
- A fiatalok aránya gyorsan csökken, a 65 év feletti népesség aránya növekszik
- Fejlett gazdaságú országokra (pl. Németország, Japán) jellemző