2021. augusztus 31., kedd

Abszurd történelmi szituációk


Évfolyam: 11.
Munkaforma: csoportmunka - 3 fős csoportok
A feladatot tanév eleji/tanév végi ismétléshez javaslom.


Feladatleírás: A tanulók három fős csoportokban dolgoznak. Az első csoport húz egy kártyalapot, majd elvonul megbeszélni a kártyán található szituációt, amit el kell majd játszaniuk az osztálytársaik előtt. A felkészülésre 3 perc áll rendelkezésre. Az osztálytársak feladata, hogy kitalálják a látott jelenetből, hogy az melyik történelmi korszakkal kapcsolatos, kiről szól a szituáció és miért tekinthető abszurdnak. Amelyik csoport először kitalálja a jó válaszokat, megszerzi a kártyalapot és húzhat egy újat, ami egy új szituációt tartalmaz. A játék addig játszható, amíg az összes kártya (18 lap) el nem fogy. A játék végén minden kártya egy pontot ér, kivéve azokat, amelyiken emoji/kép található, mert azok két pontot érnek. A csoportok összeszámolják a kártyáikat: a legtöbb pontszámot szerző csoport nyer. 

Azokat a kifejezéseket, amelyek a kártyákon félkövér betűkkel szerepelnek nem lehet kimondani az egyes jelenetekben. 

A JOKER kártyalapok kihúzása esetében a tanulók maguk találnak ki egy abszurd szituációt a közösen tanult történelmi események alapján, és azt kell eljátszaniuk a többieknek. Ezek a kártyalapok három-három pontot érnek. 

BÓNUSZ JÁTÉK: A kártyák hátoldalán egy-egy részlet található a Halászbástya (budai Vár) közelében található Szent István-szobor fényképéről. Amennyiben az összes kártyalap gazdára talált és a tanulók összeszámolták a pontszámaikat, a kártyákat közösen összeilleszthetik. Amelyik csoport először kitalálja, hogy kit ábrázol a szobor és az hol található, további öt pontot kap.

A szituációkat tartalmazó PDF dokumentumot IDE kattintva érheted el. 

Tipp a nyomtatáshoz: A letöltött dokumentumot kétoldalasan nyomtassuk ki, majd lamináljuk azt. Ezt követően vonalzó és sniccer segítségével vágjuk ki a kártyákat. 

A játék kártyalapjai

A kártyák hátoldalán található kép forrása. 

2021. augusztus 30., hétfő

A földrajz és a történelem tantárgyak kapcsolata

A kép forrása.














Seres Zoltán (2021). A földrajz és a történelem tantárgyak kapcsolata a köznevelési rendszer 7–10. évfolyamain. GeoMetodika 5(3), 35–56. DOI: 10.26888/GEOMET.2021.5.3.3

A tanulmány a képre kattintva érhető el.

A tanulmány angol nyelvű absztraktja: This paper reviews the connection between geography and history within the education system of Hungary and uses documentary analysis to examine the 2020 curricula of the two subjects, with a particular focus on the frame curricula. Based on these documents, it can be concluded that – e. g. due to the curricular structure and the reduction of the number of classes – it is rather difficult to synthesise and integrate the two subjects, however, not impossible. The study presents the links between the two subjects in three major groups and makes methodological recommendations for teachers.