2022. május 24., kedd

Változik-e a földrajztanítás módszertani kultúrája?

Seres Zoltán & Makádi Mariann (2022). Változik-e a földrajztanítás módszertani kultúrája? Iskolakultúra 32(3), 84-102. DOI: https://doi.org/10.14232/ISKKULT.2022.3.84 

A tanulmány a képre kattintva érhető el. 

Absztrakt: A tanulmány célja bemutatni a magyarországi földrajztanári szemlélettel, attitűddel és módszertani kultúrával kapcsolatos legutóbbi vizsgálat óta eltelt időszak változásait. Általános iskolás és gimnazista tanulók körében online kérdőíves vizsgálatot végeztünk, amely során nyílt- és zártvégű kérdésekkel vizsgáltuk a tanulók tantárgyakkal kapcsolatos attitűdjét, különös tekintettel a földrajz tantárgyra. A kiértékelt válaszok alapján jól látszanak és újra megerősítést kapnak a földrajztanítással-tanulással kapcsolatos problémák, amelyekre a korábbi években több szerző is felhívta a figyelmet. Kutatási eredményeink megerősítik azt a tényt, hogy a földrajztanítás gyakorlata – a tantervi törekvések ellenére – évtizedek óta nem képes elszakadni a tananyagtartalmat fetisizáló, tanár- és számonkérés-központú attitűdtől, alig tapasztalható elmozdulás az aktív tanulás irányába (vö. Chrappán, 2017). A földrajz tantárgy presztízse az oktatási rendszerben és a társadalomban együtt süllyed a természettudományos oktatáséval annak ellenére, hogy a tantárgynak két másik pillére (társadalomföldrajz és földrajzi szintézis) is van, valamint, hogy az utóbbi években számos módszertani ajánlás, offline és online segédanyag, programcsomag jelent meg a pedagógusok munkájának segítése érdekében.

2022. március 9., szerda

Pénziránytű Tanári Díj

Saját felvétel


2022. március 7-én Pénziránytű Tanári Díjat vehettem át Foglalkozásterv kategóriában a PÉNZ7 ünnepélyes megnyitóján, amelyet a Pénzügyminisztériumban rendeztek meg. Az elkészített foglalkozástervem témája a pénzügyi tervezés, illetve a megtakarítások volt. A foglalkozásterv tartalmaz egy kidolgozott készségfejlesztő kártyajátékot (BEZSEBEL), „amelyben a tanulóknak változatos karakterekkel, különféle élethelyzetekben kell helyt állniuk és összegyűjteniük 25 000 forintot a céljuk megvalósítására. A társasjáték (kártyajáték) bizonyos lapjai QR-kódokkal vannak ellátva (tanulókártyák), amelyeken különféle információk (videók) találhatók bizonyos témákról, kérdésekről. A társasjátékban az nyer, akinek hamarabb sikerül elérnie a célját." 


A foglalkozásterv, valamint a többi díjazott pályamű IDE kattintva érhető el. 


Fotó: PM 

Képek a játékról







Köszönöm szépen a Vörösmarty Mihály Gimnázium alapítványának, hogy támogatta a kártyajáték kinyomtatását!