2017. december 16., szombat

A digitális kommunikáció fejlesztése


Európa földrajza - példafeladat 


Így, a zord téli estéken vissza-vissza gondolva nyári görögországi utamra, egy olyan feladatot hoztam, amit ez a jobb éghajlati adottságokkal bíró ország ihletett. A feladatot egy egyetemi kurzusomra kellett elkészítenem, nevezetesen a Kompetenciaalapú földrajztanítás néven futóra. 

Olyan feladatot igyekeztem kitalálni, ami amellett, hogy fejleszti a diákok digitális kompetenciáját, hangsúlyt fektet valódi, kézzel fogható tudáselemek megszerzésén túl arra is, hogy a tanulás folyamat egyszersmind szórakoztató és interaktív is legyen. A feladatot véleményem szerint igen sokrétűen fel lehet használni; most elsősorban összefoglaló óra keretein belül képzeltem el: a témán belül megismert legfontosabb tipikus országok, tájak főbb ismérveinek felelevenítéséhez.

A feladatot sablonként is felhasználhatjuk, például más régiók megtanítása esetén, vagy akár ugyanennél a régiónál, csak nem a turizmusra, hanem más ágazatokra kihegyezve. Fontosnak tartom, hogy a diákok úgy szerezzék meg a különféle információkat, hogy nem kapják kézhez, hanem utánajárnak azoknak. Erre jó lehetőséget teremthet ez a feladat, hiszen a tanulók ugyan tudnak néhány alapinformációt ezekről a területekről, ám ha valóban azt szeretnénk, hogy bővüljön ezen információk köre, akkor nem biztos, hogy elegendő és célravezető ezeket egyszerűen közölni, hanem szükség van a diákok aktív bevonására is. Ráadásul azzal, hogy nem a saját országukat (amiről emailt írtak) kell majd egymás előtt bemutatniuk, hanem egy másik csapatét, egyszerre minimum két országot ismerhetnek meg részletesebben, s ehhez jönnek majd hozzá a többi csoport által készített bemutatók.


Fontos, hogy az internetezés szabályait betartassuk a diákokkal (erre a feladatleírásban is utaltam), ám ez csak úgy lehetséges, ha az ilyen és ehhez hasonló feladatokban mindig kiemeljük ezeket és mindig időt szánunk arra, hogy ezeket felelevenítsük, rögzítsük. Jó tehát minél több olyan feladatot adni, amelyben ezt a szegmensét (etikai) is fejlesztjük a kompetenciának, hiszen az iskola világából kilépve, a munka, a hétköznapok világában is szükségszerű az ilyen szabályok betartása.  

A feladatot ide kattintva érheted el! 

A kép Poros szigetén (Görögország) készült, 2017. szeptemberében