2018. október 3., szerda

A térképészeti ismeretek fejlődése



Kulcsszavak: Eratoszthenész, Ptolemaiosz, Mercator, térképészet, térkép, Lázár deák, Teleki Pál

Munkaforma/módszer: csoportmunka drámapedagógiai módszerekkel

Kulcskompetenciák: anyanyelvi kommunikáció; matematikai kompetencia; természettudományos és technikai kompetencia; szociális és állampolgári kompetencia; hatékony, önálló tanulás

Digitális médium(ok): internetes hírportálok

Időkeret: 45 perc

Feladatleírás
Rendeződjetek négyfős csoportokba, majd olvassátok el a kiadott adatlapot! Ha ezzel megvagytok, nézzétek meg, hogy mit rejtenek a lap alján található linkek és a QR-kód! Jegyezzétek fel a legfontosabb adatokat, információkat, tevékenységeket a tudós életéről! A másik (ugyanazt a személyt feldolgozó) csoporttal való egyeztetés után egyikőtök mesélje el az osztálynak a tudós életét, munkásságát egyes szám első személyben! A kezdő mondat: „Üdvözlök mindenkit, Eratoszthenész/Ptolemaiosz/Mercator/XY kartográfus vagyok…” (A részletesebb feladatleírást lásd a mellékletben!)
Javaslat pedagógusok számára
A térképészet témakörét érdemes ezzel a kis drámajátékkal indítani. Az osztály tanulóit 8 négyfős csoportba osztjuk, a csoportok külön-külön dolgoznak, ám mivel négy adatlap van, így 2-2 csoport dolgozik az egyes adatlapokon.

Értékelés: közös értékelés szóban a tanulók és a tanár által.

Elvárt teljesítmények: Az osztály tanulói legyenek képesek az egyes tudósok munkásságát elkülöníteni egymástól, legyenek képesek elhelyezni őket térben és időben. Tudjanak néhány alapfogalmat kapcsolni az egyes tudósokhoz (pl. Eratoszthenész – először rajzolt fokhálózatot térképre; Ptolemaiosz – geocentrikus világkép, csillagászati helymeghatározás; Mercator – szögtartó vetület) illetve személyeket, fogalmakat kapcsolni a magyar térképészethez (pl. Lázár deák, Teleki Pál, Magyarország Nemzeti Atlasza). Ennek érdekében, a produktumok bemutatása alatt készítsenek vázlatot egymás bemutatkozásaiból. 



Az egyik adatlap

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése